Vysílací síť 24 - Multiplex 24 (MUX 24):
Multiplex 24 šíří tyto celoplošné televizní programy:
Nova, Nova Action, Nova Fun, Nova Gold, Nova Lady
JOJ family, Paramount Network, CS Mystery, RELAX, REBEL, OK TV,
ABC TV, ŠLÁGER ORIGINÁL, ŠLÁGER MUZIKA, Premium a Televize přes anténu
Multiplex 24 šíří tyto regionální televizní programy:
JTV, ZAK TV, rtm plus Liberecko, V1, TV MORAVA, POLAR HD, LTV PLUS,
TVS, PRAHA TV, TV BRNO 1, i-Vysočina.cz a Ústecká TV
Multiplex 24 šíří tyto celoplošné rozhlasové programy:
Radio Čas a Radio Čas Rock.
Jak naladit televizní programy vysílané v Multiplexu 24 (DVB-T2) :
Set-top boxy
Stejně jako u předchozího přechodu z analogového na zemské televizní digitální vysílání DVB-T, tak i u přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2 lze změnu přijímače vyřešit koupí certifikovaného set-top boxu s novým standardem DVB-T2/HEVC, který připojíte k vašemu televizoru a zvolíte v "Menu" "Automatické ladění".
Televizory
Certifikovaný televizor DVB-T2/HEVC je řešením pro příjem zemského televizního digitálního vysílání DVB-T2. Televizor DVB-T2/HEVC vám umožní přijímat programy i ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Stačí jej připojit k anténě a zvolit v "Menu" "Automatické ladění". Přijímač sám najde a uloží všechny televizní stanice v dosahu vaší přijímací antény. Pokud máte tzv. "chytrý televizor" a kvalitní připojení k internetu, můžete přijímač připojit k síti a rozšířit si programovou nabídku o tzv. hybridní vysílání (HbbTV), jehož prostřednictvím se lze dostat k archivu pořadů jednotlivých televizních stanic, video bonusům, speciálním televizním kanálům a doplňkovým službám přímo na vaší televizní obrazovce.
Individuální televizní antény
Pokud používáte svoji vlastní anténu, ať už venkovní na střeše nebo za oknem, případně pokojovou, nebudete muset v souvislosti s přechodem na nové televizní vysílání DVB-T2 ve většině případů pravděpodobně nic měnit. Venkovní antény nebude nutné ve většině případů natáčet jinými směry, protože nové vysílání bude dostupné ze stávajících vysílačů zemského digitálního televizního vysílání. Pokud se přeci jen ve vašem případě objeví nějaké problémy kontaktujte servisní firmu, která působí ve vašem regionu. Pokud žádnou takovou servisní firmu neznáte kontaktujte náš Help Desk, kde se vám naši proškolení zaměstnanci budou snažit poradit s řešením nebo výběrem servisní firmy, která působí ve vašemu regionu.
Společné televizní antény
Pokud používáte pro příjem zemského televizního digitálního signálu společnou televizní anténu (STA) kontaktujte v případě problémů správce nebo majitele vašeho bytového domu, který by měl být obeznámen, jak konkrétně bude ve vašem domě situace řešena. Přechodem na DVB-T2 se budou měnit vysílací kanály (kmitočty), a tak bude nutné přeladit nebo vyměnit kanálové vložky nebo přenastavit širokopásmové zesilovače. Jde o profesionální zásah, který musí provést servisní společnost zaměřená na úpravy antén. Objednat ji musí správce nebo majitel domu, a to s dostatečným předstihem před vypínáním současného zemského televizního vysílání ve standardu DVB-T. Ani diváci využívající společnou anténu se ale neobejdou bez set-top boxu DVB-T2/HEVC nebo nového televizního přijímače DVB-T2/HEVC.
Jak správně instalovat společné televizní antény v bytových domech.
Jste developer a stavíte či rekonstruujete bytové domy?
Jste projektant a připravujete projekt slaboproudých rozvodů pro nový nebo rekonstruovaný dům?
Jste firmou, která provádí montáže slaboproudých rozvodů v bytových domech?
Pak by vám tento materiál měl pomoci s přípravou kvalitní, správně navržené a optimálně fungující společné televizní antény v domě.
Co je to společná televizní anténa?
Společnou televizní anténou („STA“) se rozumí domovní rozvod televizního a rozhlasového signálu po domě, který využívá jednu přijímací anténní soustavu (jednu nebo více antén) na střeše, za kterou je zapojen hlavní zesilovač zesilující a filtrující žádané signály. Následně je pak signál televize a rozhlasu veden koaxiálními kabely do jednotlivých bytů, kde jsou umístěny účastnické zásuvky, ze kterých mají obyvatelé bytů signál dostupný. Stačí jim pouze propojit kabelem tuto zásuvku s televizním nebo rozhlasovým přijímačem. Instalace společné televizní antény je jednorázový náklad. Následně se platí pouze případné servisní výjezdy techniků nebo úpravy v případě potřeby. Kvalitně provedený systém společné televizní antény má životnost desítky let – antény, kabely a další prvky rozvodu servis nevyžadují, případné úpravy se provádí většinou jen na hlavním zesilovači.
Správně fungující společná televizní anténa je výhodou pro všechny obyvatele domu.
Existence kvalitně provedené společné televizní antény v domě je vždy výhodou. Zemské televizní vysílání DVB-T2 je jedinou alternativou příjmu televize, která je zdarma a diváci nemusí platit žádné měsíční poplatky (mimo koncesionářských poplatků ČT a ČRo, které se platí vždy). Příjem nejen televize, ale i rozhlasu na různé náhražkové (pokojové, drátové) antény je vždy problematický, hlavně v nižších patrech domů. V poslední době navíc velmi přibylo průmyslového rušení krátkého dosahu v bytech a domech, typicky za něj mohou různé nabíječky a napájecí zdroje, LED osvětlení, Wi-Fi routery a mnoho další elektroniky. Toto rušení zvyšuje úroveň šumu a zhoršuje odstup užitného signálu televize a rozhlasu od šumové hladiny, což má za následek výpadky a kostičkování v případě příjmu zemského televizního signálu DVB-T2, zvýšený šum a chrčení u příjmu analogového rozhlasu VKV FM a výpadky nebo nemožnost příjmu digitálního rozhlasu DAB+. V některých případech lze zlepšení příjmu řešit umístěním individuální přijímací antény na balkon nebo za okno bytu. Toto řešení ovšem nikdy nezajistí kvalitu signálu srovnatelnou se střešní přijímací anténou, a navíc je z mechanických (poškození fasády, zábradlí apod.) a estetických důvodů problematické.
Typy rozvodů STA do bytů: průběžný, hvězdicový a jejich kombinace.
Průběžný rozvod se využíval zejména v dobách minulých, běžně se s ním lze setkat například v panelových a starších bytových domech. Kabel probíhá jednotlivými byty buď od střechy dolů, nebo od sklepa nahoru. Hlavní zesilovač bývá umístěn pod střechou nedaleko stožáru s anténami, od něj jde přes rozbočovač vedení do jednotlivých stoupaček (starší bytové domy) nebo vede svod do sklepa/suterénu, kde se následně rozbočuje opět do stoupaček (panelové domy).
Samotné vedení jde přes obývací pokoje jednotlivých bytů buď formou kabelu v trubce ve zdi, nebo kabelu v liště na stěně. V bytě je pak instalována průchozí zásuvka, která slouží jako odbočovač signálu pro daný byt. Výhodou průběžného rozvodu jsou menší náklady na kabel a prvky rozvodu. Naprosto zásadní nevýhodou je průběh vedení přes jednotlivé byty. Ve chvíli, kdy dojde k poškození vedení, odstranění zásuvky nebo poruše na zásuvce/vedení (zkrat, povytažený kabel ze zásuvky apod.), je dopad této poruchy na všechny byty, které následují za místem problému. Velmi častým případem je poškození vedení STA při rekonstrukcích bytů v panelových domech, výměna zásuvka svépomocí za nevhodný typ a podobně. Proto není vhodné průběžný rozvod s vedením přes více bytů využívat a je lepší zvolit jinou variantu. Průběžným rozvodem lze navíc vést pouze signál televize a rozhlasu, většinou nelze rozvádět satelitní signál (pouze speciálními řešeními typu Unicable apod.).
Kombinace průběžného rozvodu a hvězdicového vedení se typicky realizuje tak, že hlavní kabel rozvodu vede ve stoupačce chodbou bytového domu a na každém patře je pak odbočení pro byty na daném patře. V bytech je pak umístěna buď jedna koncová zásuvka, nebo je přívodní kabel STA napojen na bytový rozvod s více zásuvkami. Tím, že kabel vedoucí do bytu tam i končí, odpadá zásadní problém s případným narušením vedení obyvateli jednotlivých bytů. Lze jednodušeji najít příčinu problému na trase vedení a celkově je takovýto typ rozvodu vhodnější než klasický čistě průběžný rozvod. Opět lze rozvádět jen signál televize a rozhlasu, nikoliv satelitu, podobně jako u průběžného rozvodu. Pokud je tlak na nižší cenu rozvodu a není v plánu rozvádět satelitní signál, lze takto strukturovaný rozvod pro společnou televizní anténu využít i v dnešní době.
Hvězdicový rozvod pak využívá centrální rozvodné místo pro celý dům, z něhož jdou jednotlivé kabely do zvlášť k zásuvkám jednotlivých bytů. Typicky se využívá v novějších domech, kde je umístěn centrální zesilovač a rozbočovač v technické místnosti. Případně může být zesilovač umístěn pod střechou a rozvodné místo ve sklepě nebo technické místnosti pro zmenšení útlumu signálové trasy mezi anténami a zesilovačem. Hvězdicový rozvod je sice nákladnější hlavně v důsledků nákladů za kabely a jejich instalaci (ty mohou mít i desítky metrů ke každému bytu). Eliminuje ale nevýhody průběžného rozvodu, chyba na takovémto rozvodu se snadno hledá. Co je ale podstatné, vedle vedení signálu televize a rozhlasu umožňuje tento typ rozvodu i rozvod satelitního signálu do jednotlivých bytů a tím odstraňuje problém s případnými individuálními satelitními parabolami na balkonech nebo fasádě domu.
Přijímací anténní systém pro společnou televizní anténu se v každém případě umisťuje na střechu domu.
Instalace přijímacích antén například na půdu není vhodná, protože se zde v průběhu roku mění podmínky příjmu podle toho, zda je na střeše sníh nebo je střecha suchá, namrzlá nebo mokrá. Pro instalaci přijímacích antén je optimální na střechu umístit dostatečně vysoký a pevný anténní stožár. U plochých střech lze osadit stožárové stativy (trojnožky apod.), aby nebylo nutné narušovat střešní krytinu. U starších domů se standardně osazovaly velmi tlusté a vysoké anténní tyče, které byly dimenzované pro osazení většího počtu rozměrných antén pro tehdy vysílaná televizní a rozhlasová pásma. V dnešní době jsou antény pro příjem dnešních běžně vysílaných televizních a rozhlasových pásem mnohem kompaktnější a tak pro umístění antén většinou plně postačí dva metry vysoký stožár s průměrem kolem 50-60 mm. Na něj se následně umístí držáky a na ně jednotlivé antény, některé antény lze montovat přímo na stožár. Důležitým faktorem je také využití venkovních (černých) kabelů s PE pláštěm pro svody od přijímacích antén k hlavnímu zesilovači. Velmi častým neduhem při instalaci venkovních rozvodů STA je využívání vnitřních (bílých) kabelů, které po několika letech na střeše zpuchří a následně mohou být s příjmem signálu značné problémy.
Na přijímacích anténách nešetřete...
Pro příjem zemského digitálního televizního signálu se v současné době využívá jedna až dvě přijímací televizní antény s délkou typicky do metru a půl. Záleží vždy na úrovni přijímaného televizního signálu z jednotlivých zemských vysílacích televizních sítí v daném místě. Na přijímacích anténách se v žádném případě nevyplatí šetřit, v ceně celého rozvodu STA tvoří jen malou část nákladů, ale jejich efekt na výslednou kvalitu přijímaného signálu je naprosto zásadní. Co kvalitně nezachytí přijímací anténa už se sebelepšími prvky rozvodu a kabely STA nedožene. Proto je důležité instalovat co nejlepší přijímací antény a to se také týká hlavního zesilovače. Přijímacích antén je na trhu velké množství. V poslední době se ale objevily i méně kvalitní typy dovážené z Číny. Doporučujeme proto vybírat vždy z nabídky renomovaných evropských firem, které se výrobě přijímacích antén věnují dlouhodobě.
Připravte příjímací antény a rozvody STA pro všechny vysílací sítě.
Při návrhu společné televizní antény je třeba počítat s tím, že dnes existují dva velcí provozovatelé celoplošných televizních sítí, kteří využívají odlišné lokality vysílačů. Pro kvalitní příjem všech televizních programů je třeba umístit přijímací antény jak pro příjem ze známých velkých vysílačů provozovaných Českými Radiokomunikacemi a.s., odkud Vysílají sítě 21, 22 a 23, tak pro Vysílací síť 24 (Multiplex 24) provozovaný společností Digital Broadcasting s.r.o., ve kterém se nacházejí televizní programy mnoha komerčních televizí, mimo jiné programy TV Nova. V některých lokalitách potom vysílají i menší regionální sítě, ve kterých jsou šířeny lokální televize. Před návrhem společné antény je tak potřeba zjistit příjmovou situaci v místě a nepodcenit například počet kabelů mezi hlavním zesilovačem a stožárem s přijímacími anténami na střeše, zejména pokud je kabelová trasa delší a po dokončení stavby by už instalace dalších kabelů byla komplikovaná nebo znemožněná.
Nezapomínejte ani na rádio.
Přijímací antény pro příjem rozhlasu má také smysl instalovat a rozhlas v rámci STA se určitě vyplatí řešit. Příjem rozhlasu uvnitř bytového domu je relativně problematický. Na náhražkové přijímací antény je příjem v klasickém VKV FM pásmu často nekvalitní a šumí, je také rušen domácími spotřebiči a průmyslovým rušením. U digitálního rozhlasu DAB+ je situace s rušením podobná (zde dochází k výpadkům příjmu), navíc je na zhoršení kvality příjmu uvnitř domu náchylnější vzhledem k vyšší použité frekvenci. Investice do přijímacích antén pro rozhlas je v rámci nákladů na STA malá, většina zesilovačů umožňuje i zesílení rozhlasových pásem a pro obyvatele domu to může být příjemný benefit, pokud si svůj stolní přijímač, domácí kino nebo HiFi sestavu mohou zapojit kabelem na kvalitní zdroj signálu a nemusí doma instalovat různé drátové antény, na které je navíc příjem neuspokojivý.
Hlavní zesilovač – využijte vhodný typ s filtry a vyrovnáním signálu.
„Srdcem“ rozvodu STA je hlavní zesilovač. Ten může mít formu kanálových modulů nebo programovatelného zesilovače. Kanálové moduly (vložky) se využívaly hlavně v minulosti, ale i dnes se jedná o stabilní a snadno udržovatelné řešení. Jednotlivé kanálové vložky jsou pevně naladěny pro daný kanál (multiplex) a v případě změny kanálu je třeba jejich výměna, v případě spuštění vysílání nové sítě je třeba přidat vložku další. Správně seřízený systém kanálových vložek se postará o filtraci signálu (do rozvodu projdou jen žádané signály) a také o vyrovnání síly jednotlivých přijímaných vysílacích sítí „21, 22, 23 a 24“ (které mohou mít rozdílnou sílu signálu v místě příjmu) v rozvodu tak, aby divák vše zachytit kvalitně. Modernějším a dnes nejčastěji využívaným řešením jsou programovatelné zesilovače. Jedná se o zařízení, které integruje velké množství digitálně nastavitelných filtrů pro jednotlivé kanály, má schopnost automaticky vyrovnat signály jednotlivých přijímaných vysílacích sítí. Programovatelný zesilovač je uživatelsky nastavitelný v místě instalace, zesiluje nejen televizní, ale i rozhlasové programy včetně digitálního rozhlasu. Výhodou tohoto řešení je snadná přeladitelnost a rozšiřitelnost a také cena. Programovatelný zesilovač je levnější, než bývala řešení založená na kanálových modulech. Mnohdy se z důvodu nižší ceny pro společné televizní antény využívají i pásmové nebo širokopásmové zesilovače. Ty ale nelze doporučit, protože do rozvodu pustí i nežádané signály nebo rušení, neumí ani vyrovnat sílu jednotlivých sítí. Signál v rozvodu STA pak není tak kvalitní, jak by měl být.
Profesionální montáž – základ fungující společné televizní antény.
V neposlední řadě je třeba provést instalaci společné televizní antény odborně a kvalitně. Zejména výběr a instalace samotných přijímacích antén, jejich správné nastavení a také výběr a nastavení hlavního zesilovače by měla provádět zkušená firma, která se věnuje instalacím přijímacích antén dlouhodobě a disponuje profesionální měřicí technikou. Pokud jste firmou, která provádí elektrikářské práce a instalace slaboproudých rozvodů, ale nedisponujete měřicí technikou, přenechejte instalaci přijímacích antén, hlavního zesilovače, celkově STA, kolegům z anténářské branže například formou subdodávky.
Servisní anténářské firmy
Řešíte problém s nekvalitním televizním signálem nebo špatně nastavenou anténou? Pomoci vám může některá ze servisních firem, které se specializují na montáž a úpravu antén. Pokud žádnou takovou neznáte kontaktujte náš Help Desk, kde se vám budeme snažit poradit.
Informace k přelaďování na DVB-T2 aktuálně vysíláme na televizním info kanálu "Televize přes anténu", který je vysílán v rámci Multiplexu 24.
Parametry Vysílací sítě č. 24 naleznete zde informace o vysílací síti Multiplex 24.
aktuálně
Výluka lokality Jáchymov Klínovec 45k
20.11.2024, 18:00
Výluka lokality Trutnov Rozhledna 45 k
31.10.2024, 16:20
Výluka lokality Kutná Hora 44 k
29.10.2024, 10:00
Výluka lokality Brno Barvičova 46 k
30.09.2024, 14:25
Výluka lokality Benešov Kozmice 44 k
16.07.2024, 14:28
Z lokality Ústí n. Labem-Krušnohorská 41 k
03.07.2024, 16:00